Yamaha THR30IIWL Guitar Amp
On backorder
Fast Shipping Most orders ship next business day
Free in-store pickup Most orders will be ready the same day
Article number: THR30IIWL
Delivery time: Should arrive within 3 weeks
Fully-Wireless Experience
THR Remote
Features
• Realistic tube-amp tones and feel plus essential effects
• Bluetooth® support for audio playback and editing via THR Remote
• Built-in wireless receiver compatible with optional Line 6® Relay® G10T transmitter
• Built-in rechargeable battery lets you play anywhere
• Hi-Fi audio playback with Extended Stereo Technology
• Plug-and-Play USB connectivity for recording and playback
• 1/4" line outputs provide additional flexibility for recording or performance
• THR Remote editor/librarian app for desktop and mobile devices
Specifications
Amp Type: 15 Guitar Amp Models, 3 Acoustic Models, 3 Bass Models, 3 Flat Voicings
Bluetooth: Audio/MIDI
Guitar Wireless: Yes *Requires Line 6 G10T transmitter (sold separately)
Chromatic Tuner: Yes
Speakers: 3.5" (9 cm) Full Range x 2
Rated Output: 30W (15W + 15W), Battery: 15W (7.5W + 7.5W)
Power Source:
AC Adaptor: YNT345-1530 (Included)
Battery: Rechargeable (approx. 5 hours)
Dimensions: 16.5" x 7.6" x 6.1" (42cm x 19.5cm x 15.5cm)
Weight: 9.5 lb (4.3 kg)
Accessories: AC Adapter (15V 3A), Quick Guide, Cubase AI Download Information Sheet